Nederlands landschap staat onder druk

timer 2 min
Nederlands landschap staat onder druk

Het Nederlandse landschap staat door continu ruimtelijke veranderingen enorm onder druk. 

Alles om ons heen heeft invloed op het landschap: dijkverhogingen, nieuwe wegen en intensivering van de landbouw. Hierdoor loopt bijvoorbeeld de biodiversiteit terug en slinkt de populatie van de weidevogels. Het College van Rijksadviseurs adviseert de ministers van Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit een landelijk dekkend monitoringssysteem oor het landschap te ontwikkelen om zo te kunnen volgen hoe het landschap zich ontwikkelt. Door het monitoren is het mogelijk beleid te onderbouwen en de kwaliteit ervan te versterken. Ongewenste veranderingen in landschappen komen zo al in een vroeg stadium aan het licht en kunnen dan eventueel nog worden teruggedraaid of bijgestuurd.

Het advies van de Rijksadviseurs is tot stand gekomen op basis van onderzoek door Wageningen Environmental Research naar het ontwikkelen van een goed monitoringssysteem. In het onderzoek is de te volgen werkwijze voor het monitoren uitgewerkt.

Voor 2012 was het landschapsbeleid de verantwoordelijkheid van de staat. Daarna is die verantwoordelijkheid doorgeschoven richting de provincies. Ook gemeentes krijgen steeds meer mogelijkheden om invulling te creëren. Hierdoor is meer ruimte gekomen voor regionaal maatwerk. Daarentegen is er ook sprake van een versnippering in de verantwoordelijkheden. Dit is lastig, want landschappen houden zich vanzelfsprekend niet aan provincie- of gemeentegrenzen. Daarom is het volgens het College van Rijksadviseurs van groot belang dat deze partijen een nauwe samenwerking hanteren.

Het College benadrukt de waarde van het landschap. Het is bijvoorbeeld waardevol voor onze culturele identiteit en welzijn. Uit diverse onderzoeken blijkt tevens dat landschap een zeer bepalende factor is voor het vestigingsklimaat.

Lees hier meer over het onderzoek.

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Routekaart KAN in je bouwproces

 Als het gaat om ontwikkeling van nieuwe woongebieden, koesteren bouwpartijen en gemeenten hoge…

Lees verder
descriptionArtikel

Minister wil alleen nestvoorzieningen in utiliteitsbouw

In het regeerakkoord is opgenomen dat er geen nieuwe duurzaamheidseisen zouden moeten worden gesteld aan…

Lees verder
descriptionArtikel

Economische waarde van natuur in tien jaar met 50 procent gestegen

De economische waarde van ecosysteemdiensten in Nederland is de afgelopen tien jaar fors toegenomen. In 2022…

Lees verder
descriptionArtikel

Limburg lanceert 'Natuur op Recept' voor integratie van natuur in de zorg

In Limburg is onlangs het project 'Natuur op Recept' van start gegaan, een initiatief van Nature For Health en…

Lees verder
descriptionArtikel

Natuur in steden niet meer ter decoratie

Vroeger vond je de natuur in het buitengebied en in de stad was het er hooguit ter decoratie. Uit recent…

Lees verder
descriptionArtikel

Toetsingskader Natuurinclusief Bouwen voor biodiversiteit in gebiedsontwikkelingen

Ingrid Sloots van Nest Natuurinclusief ontwikkelde het Toetsingskader Natuurinclusief Bouwen. Met deze tool…

Lees verder
flash_onNieuws

Leeuwarden maakt via beleidskader werk van biodiversiteit en vergroening

Vorige week heeft gemeente Leeuwarden haar Uitvoeringsprogramma’s Biodiversiteit en Vergroening vastgesteld.…

Lees verder
descriptionArtikel

Lancering Nationaal Dashboard Toekomstbestendige Leefomgeving

Het Nationaal Dashboard Toekomstbestendige Leefomgeving (NDTL), eerder aangekondigd als het Nationaal Dashboard…

Lees verder