VNG, Tour de Force en CROW-KpVV hebben een inspiratiedocument gemaakt dat kan helpen bij het bevorderen van fietsen en lopen in het kader van de Omgevinsgwet.
Inspiratiedocument lopen en fietsen in kader van Omgevingswet

Foto Shutterstock
Fietsen en lopen bieden oplossingen voor ruimtelijke uitdagingen als parkeerproblemen, doorstroming en veiligheid. En voor sociale opgaven als het levensloopbestendig inrichten van wijken en het bevorderen van gezondheid. In Nederland en in het buitenland zijn steeds meer voorbeelden te vinden van dergelijke oplossingen. Voor verschillende thema’s laat dit document inspirerende voorbeelden zien van het stimuleren van een beweegvriendelijke leefomgeving.
Benutten van instrumenten uit de Omgevingswet
Zodra de Omgevingswet in werking is getreden hebben het Rijk, provincies en gemeenten omgevingsvisies en hebben gemeenten hun bestemmingsplannen en verordeningen omgevormd tot een omgevingsplan. Het doel van dit inspiratiedocument is om professionals van overheden en andere partijen zoals verkeerskundigen, ruimtelijk ontwerpers, gezondheidsdeskundigen en lokale organisaties handvatten te bieden voor het benutten van de instrumenten die de Omgevingswet biedt voor het bevorderen van fietsen en lopen.
Vertaling van beleidsdoelen naar tools
Het inspiratiedocument laat de vertaling zien van beleidsdoelen naar de instrumenten van de omgevingswet die voor gemeenten het meest van belang zijn: de omgevingsvisie, programma’s en het omgevingsplan. Enkele ideeën in dit inspiratiedocument zijn uitgewerkt tot teksten die je kan gebruiken in één van deze instrumenten, ter illustratie van de mogelijkheden die de Omgevingswet biedt voor het stimuleren van fietsen en lopen.
Bekijk hier het Inspiratiedocument
Door de coronacrisis is de aandacht voor lopen en fietsen de laatste tijd enorm toegenomen. Lees voor meer inspiratie het nieuwe Biind Magazine dat in het teken staat van Actieve Mobiliteit. Schrijf je gratis in voor de nieuwsbrief en je ontvangt het Biind Magazine gratis in je mailbox.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Moeilijke keuzes maken voor toekomstbestendige fietsinfrastructuur
Fietsen wordt door de overheid flink gestimuleerd. Het is immers een gezond, ruimte-efficiënt en…
Mensen met een beperking ervaren vaak belemmeringen bij fietsen
In het VN-verdrag Handicap, dat Nederland in 2016 heeft bekrachtigd, staan 'toegankelijkheid' en 'persoonlijke…
Verstedelijking vermijden bij waterberging en bodemdaling
Bij de ontwikkeling van nieuwe verstedelijkingslocaties moeten gebieden worden vermeden die belangrijk zijn…
Ruimte voor lopen? Geef ruimte aan de samenleving!
Dit najaar wordt het Nationaal Masterplan Lopen gepresenteerd, waarin de partners van de City Deal Ruimte voor…
Veranderkundige Annemarie Mars over voetgangersbeleid: ‘Zoek het doel bij jouw middel’
‘Elke stap telt’ is het thema van het komende Nationaal Voetgangerscongres. Het moge duidelijk zijn, elke meter…
Ruimte voor lopen vraagt oog voor diversiteit voetgangers
Iedereen die reist, is in de eerste plaats voetganger. Ongeacht van welke andere vervoersmiddelen er tijdens…
Jury LoopAward kijkt uit naar inzendingen
Ook in 2024 wordt de LoopAward uitgereikt, de prijs voor het beste loopinitiatief van Nederland. In dit artikel…
De rol van groen en blauw in de omgevingsvisie
Het heeft even geduurd maar dit jaar is dan eindelijk de Omgevingswet ingevoerd. Voor het realiseren van groen-…
Reactie toevoegen