Smart city Breda ontwikkelt zich door inzicht in bouwhinder

timer 3 min
Smart city Breda ontwikkelt zich door inzicht in bouwhinder

Hoe hou je een stad leefbaar waar steeds meer mensen moeten wonen? Lees in dit artikel hoe de smart city Breda zich ontwikkelt. 

De uitdaging start bij het slopen van bestaande panden, waardoor ruimte ontstaat, om vervolgens een nieuwe inrichting van de locatie te bepalen.

Door: Reinoud Schaatsbergen en Hans Nouwens

Breda wilde meer water in de binnenstad. Dat wordt gerealiseerd door bestaande gebouwen af te breken en op die locatie nieuwbouw te plegen en water toe te voegen. Het eerste gebouw dat gesloopt werd is het oude Rabobankkantoor aan de Markendaalseweg. De gemeente bracht de casus ‘Omgevingshinder verminderen bij sloop-en bouwprojecten in de binnenstad’ in bij het Nationaal Smart City Living Lab.

Smart City als dienst

Uitgangspunt van de pilot was het achterhalen van de soort en de hoeveelheid hinder die wordt ondervonden bij sloop- en bouwwerkzaamheden. Hiervoor werden op tien plekken Lichtmast Sensorhotels (LSH) geplaatst rondom de bouwlocaties. In de sensorhotels waren diverse sensoren opgenomen voor metingen van NO2, fijnstof en geluid.

Ook namen medewerkers van de gemeente Breda deel aan de tweedaagse ‘Smart City’-training en er zijn diverse projectbesprekingen gehouden. Dit was allemaal onderdeel van het SCaaS-pakket (Smart City as a Service) waar deelnemers aan het Nationaal Smart City Living Lab gebruik van konden maken.

Er werden onder andere metingen uitgevoerd voor de stoffen NO2 (stikstofdioxide), PM10 en PM2,5 (fijnstof), maar ook voor temperatuur (hittestress) en geluid. De route Irenstraat-Markendaalsweg loopt langs het bouwterrein en was onderdeel van de pilot, ook hier werden per rijrichting LSHs geplaatst. Doel was om inzichten te verkrijgen bij verschillende wegbreedtes en windrichtingen. Omdat er meerdere systemen zijn om luchtkwaliteit te meten, werden er ook vergelijkingen gemaakt tussen deze systemen.

Bevindingen

De uitval tussen systemen van Aireas en het Sensorhotel zijn vergeleken over een periode van bijna en jaar. De bevindingen:

• Fijnstof en luchtvochtigheid hebben in 1,7 procent van de metingen met het Sensorhotel geen data gegeven. Dat is ruim vier keer beter dan bij Aireas metingen (7,2 procent geen data).

• NO2 heeft in 8,5 procent van de metingen geen data opgeleverd. Dit is voornamelijk doordat het RIVM geen goede berekening kon maken. Dit is nog steeds bijna twee keer beter dan bij Aireas metingen (15,4% procent geen data).


Door het project onder te brengen bij het Nationaal Smart City Living Lab kon de gemeente Breda ervaring opdoen met smart city-methodes, zoals het leren omgaan met data, maar ook begrip en kennis kweken onder werknemers. Elke gemeente kan deelnemen aan het programma Nationaal Smart City Living Lab. Kijk hiervoor op www.slimstestad.nl of mail hans@slimstestad.nl o.v.v. ‘Deelname living lab’.


Wil je meer artikelen lezen over smart city en ZE2025? Lees dan het Biind Magazine.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

‘De binnenstad verregaand vergroenen zonder water heeft geen zin’

Het is een treurig gezicht. Groen dat staat te verpieteren in de binnenstad. Daar…

Lees verder
descriptionArtikel

Van bewegen naar beleid: Mobiliteit in de gezonde leefomgeving

Mobiliteit speelt een sleutelrol in een leefbare en gezonde leefomgeving. Tijdens het Blue Zone Festival op 15…

Lees verder
descriptionArtikel

Blue Zone Festival: Hét festival voor de gezonde leefomgeving

Op donderdag 15 mei 2025 vindt de tweede editie van het Blue Zone Festival plaats in Amersfoort. Het Blue Zone…

Lees verder
descriptionArtikel

De invloed van ruimtelijk beleid op gezondheid

Ruimtelijk beleid heeft een grote impact op de leefomgeving en daarmee op de gezondheid en het welzijn van…

Lees verder
descriptionArtikel

De Rechtvaardige Straat: Hoe Zwolle de publieke ruimte herverdeelt

Van 7 tot en met 12 april vindt de Week van de Rechtvaardige Straat plaats. Dit initiatief daagt gemeenten uit…

Lees verder
flash_onNieuws

Gezonde bodem door rijksbrede samenwerking

Het College van Rijksadviseurs (CRa) benadrukt het belang van rijksbrede samenwerking voor een gezonde bodem.…

Lees verder
flash_onNieuws

Eo Wijersprijsvraag 2025 - 2026 over Verkwikkende Vergezichten

​De Eo Wijersstichting heeft het thema voor de 13e editie van de Eo Wijersprijsvraag aangekondigd: "…

Lees verder
flash_onNieuws

Utrecht zet in op vergroening met acht klimaatadaptieve projecten

De gemeente Utrecht zet vol in op een klimaatbestendige stad en kondigt acht nieuwe projecten aan die bijdragen…

Lees verder