De openbare ruimte in Nederland wordt steeds intensiever gebruikt, waarbij verschillende partijen hun plek innemen en benutten. Het ontwerpen van deze ruimte stelt gemeenten, stedelijke ontwerpers en bouwers voor steeds grotere uitdagingen. Dit maakt een ‘veilig ontwerp en beheer’ des te belangrijker.
Het belang van veilig ontwerp en beheer

Foto: Shutterstock
Als actueel en groeiend vakgebied staat het thema Veilig Ontwerp en Beheer ook bekend als Crime Prevention Through Environmental Design (CPTED). Het richt zich op het voorkomen van criminaliteit en (gevoel van) onveiligheid. Deze aanpak wordt steeds vaker toegepast bij bouw- en herstructureringsopgaven, omdat het laat zien hoe je door slim ontwerp en beheer criminaliteit kunt voorkomen en een prettige, veilige leefomgeving kunt creëren. Zo kan CPTED bijvoorbeeld het aantal inbraken verminderen en veiligheid en sociale cohesie aantoonbaar verbeteren.
Inspiratiemiddag
Binnenkort wordt hier uitgebreid aandacht aan besteed tijdens de gratis inspiratiemiddag over veilige en leefbare omgevingen (vrijdagmiddag 21 februaril; Hogeschool Inholland, Rotterdam). Het evenement wordt georganiseerd door de onderzoeksgroep Veilig Ontwerp en Beheer (Inholland), het ministerie van Justitie en Veiligheid, het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en de Stichting Veilig Ontwerp en Beheer.
De middag begint met een keynote over hoe ontwerp en beheer bijdragen aan veiligere en prettigere leefomgevingen, en de groeiende impact van CPTED op steden en wijken in Nederland. Daarna wordt de onderzoeksgroep Veilig Ontwerp en Beheer gelanceerd, die wetenschap en praktijk samenbrengt en ondersteuning biedt aan projecten. Dit alles komt ook aan bod in het vernieuwde handboek. Verder zijn er interactieve workshops over bijvoorbeeld een casusoplossing, toepassingen in het werkveld, vragen aan experts of een interactieve CPTED-quiz.
Programma Inspiratiedag
• 12.30 uur - Ontvangst
• 13.00 uur - Welkomstwoord en introductie
• 13.30 uur - Stichting Veilig Ontwerp en Beheer
• 14.00 uur - Het Nieuwe Handboek
• 14.30 uur - Pauze
• 15.00 uur - Workshops - Ronde 1
• 15.40 uur - Wisseling van workshop
• 15.50 uur - Workshops Ronde 2
• 16.30 uur - Korte terugkoppeling en afsluiting
• 16.45 tot 17.30 uur - Borrel
Ontdek hier alle informatie (en de workshops) of meld je direct aan.
Bron: Stedebouw & Architectuur
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Steenderen pakt aan en krijgt een plein om trots op te zijn
In de Achterhoek is de auto vaak nog heilig, zo ook in Steenderen in de gemeente Bronckhorst. Toch veranderde…
Essaybundel Fysiek volgt sociaal
In de essaybundel Fysiek volgt sociaal delen negen auteurs elk een visie op de leefomgevingen van morgen.…
Vlaardingen pakt ophoogprogramma steeds integraler aan
Verzakkingen. De polder Holy in het buitengebied van Vlaardingen, waar in de jaren 80 van de vorige eeuw de…
Hoe integratie van groen bij woningbouw bijdraagt aan klimaatbestendigheid en leefbaarheid
Groen als onmisbare bouwsteen: kansen en lessen voor woningbouwontwikkeling.
CROW vraagt om feedback op vernieuwd IMBOR
CROW heeft een nieuwe versie van het Informatiemodel Beheer Openbare Ruimte (IMBOR) ontwikkeld en legt deze ter…
Investeringen in infrastructuur kunnen ongelijkheid vergroten
Investeringen in infrastructuur lijken vooral positief, maar niet alle bevolkingsgroepen profiteren evenveel…
Economische impact van mobiliteitskeuzes in centrumgebieden
Het Verplaatsings- en bestedingsonderzoek 2024 biedt waardevolle inzichten in de economische betekenis van…
Thijs van Spaandonk en Noël van Dooren nieuwe Rijksadviseurs
Thijs van Spaandonk en Noël van Dooren zijn benoemd tot nieuwe Rijksadviseurs voor de Fysieke Leefomgeving. Per…